Click for more products.
No products were found.
ٌWelcom

Astragalus Honey

عسل گون خوشمزه و با رایحه  شگفت انگیز گل گیاه گون است.این عسل خواص جالبی داشته و نباید از کنار آن به راحتی گذشت.

بیش از 2000 گونه از گون وجود دارد. انواع مختلف عسل گون بر اساس گونه های مختلف گون متفاوت است.

فواید عسل گون

 • کاهش قند خون
 • کاهش عوارض شیمی درمانی
 •  اثرات ضد التهابی
 •  محافظت از کبد
 •   تقویت ایمنی
 •   طول عمر
 •   سلامت قلب
 •   کاهش استرس
این عسل را حتما در منزل داشته باشید.
Read moreShow less
IRT330,000 (tax excl.)
honey science
Our all honey
Honey name Dominant flower Harvest location Color Popularity
Jungle Flowers of trees and forest bushes Forests of Golestan province Brown-yellow 8
Linden Flowers of trees and forest bushes and trees Forests of Golestan province Brown to yellow 9
Coriander Field plants and coriander flowers Hamedan province Greenish brown 9
Sidr or Lotus The flowers of the southern region and the lotus tree or cedar Bushehr province Brown 9
Saffron Saffron flowers South Khorasan province auburn 10
Milk-vetch The flowers of the plains and the flowers of milkvetch Semnan province amber 8
Thyne Plain flowers and thyme Alborz and Sablan foothills Red 10
Citrus Spring flowers of oranges, tangerines and... Northern citrus orchards light yellow 8
Taranjabin camel throne bushes Semnan and North Golestan dark brown 6
Camel throne camel throne flowers Semnan and North Golestan light yellow 8
How do you choose your honey?
First, you should be relaxed and think carefully about your taste. What kind of personality do you like? This is the first way.
Second, refer to the article "The complete guide to the taste of honey" in the Honeyhub encyclopedia.
Third, the third way you can choose is consulting with us or experts in this field. But you are the one who chooses.
Of course, do not be obsessive in choosing honey. Consult your doctor only if you have a specific illness.
Love2
Add to compare0
Add to wishlist
You may also like
No items
Description
عسل گون یک غذای مناسب در صبحانه ایرانیان است.  مصرف آن تحت تاثیر اوضاع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه بوده و معمولا به عنوان یک درمانگر در سلامت انسان شناخته می شود. این عسل با پرواز زنبور عسل بر فراز گل های دشت ها به ویژه بوته های گون در اویل فصل پاییز به دست می آید. عسل گون دارای رطوبت کمتری است. این عسل خاصیت آرامبخشی خاصی دارد و شادابی را شما هدیه می دهد. ما این عسل با سختی تهیه می کنیم و تقدیم حضور ارزشمند شما می کنیم.

عسل گون کاملا زرد رنگ بوده و ظاهر آن شبیه عسل های معمولی است که می توان با خیال راحت آن را در برنامه غذایی خود جای داد. البته همان گونه که گفته شد عسل گون انواع مختلفی دارد و در نتیجه ویژگی های فیزیکی و ظاهری آن نیز با یکدیگر تفاوت دارند، مثلا برخی گونه های گون عسل قرمز رنگ و کهربایی دارند، اما معمولا این عسل به رنگ زرد مشاهده می شود.

مزایا و عوارض گیاه گون

این گیاه برای بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی شواهد زیادی کافی برای تأثیر آن وجود ندارد.

گون برای سرماخوردگی، عفونت‌های تنفسی فوقانی، آلرژی‌ها، فیبرومیالژیا (سندرم درد اسکلتی، عضلانی مزمنی است که درد منتشر، نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب مشخص می‌شود). کم‌خونی، ایدزHIV/AIDS، برای تقویت و تنظیم سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شود. برای سندرم خستگی مزمن (CFS)، بیماری‌های کلیوی، دیابت و فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص عسل گون

بسیاری از فواید عسل ها مانند: تقویت سیستم ایمنی، گوارشی، درمان سرماخوردگی و سرفه عمومی هستند. اما برخی از عسل ها مانند گون فواید بخصوص خود را دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد( البته مستند به منابع علمی معتبر که به صورت شماره در آخر هر پاراگراف منبع آن ذکر شده است).

خواص عسل خام و طبیعی

1. کمک به درمان دیابت 

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد بشر به آن روبرو می شوند بیماری دیابت و سلسله اتفاقات آبشاری است که پس از درگیری بدن با دیابت بدن آن ها را تجربه می کند. اصلاح سبک زندگی و نوع تغذیه می تواند در کاهش اثرات بیماری دیابت به ما کمک کند. با توجه به قندهای موجود در عسل گون، شما ضمن پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری دیابت، در صورت ابتلا به این بیماری، البته زیر نظر پزشک اثرات آبشاری بیماری را کاهش دهید. البته با توجه به اینکه بیش از 80 درصد عسل از ترکیبات کربوهیدراته است شما در صورت دیابت و قند خون بالا باید با احتیاط عسل را از هر نوعی که باشد مصرف کنید. و لیکن با توجه به سایر ترکیبات شفابخش عسل از جمله آنزیم های خاص و فوق العاده، ویتامین ها و سایر ترکیبات طبیعی آن می توانید به درمان دیابت نیز بیاندیشید. عسل می تواند باعث افزایش ترشح پپتید C می شود که در هنگام ترشح انسولین آزاد شود (1 ، 2)

2. بهبود و سلامت قلب و کنترل فشار خون

بیماری های قلبی عروقی از جمله بیماری های قلبی و فشار خون یکی از مهمترین بیمای هایی است که نوع بشر را به کام مرگ می کشاند. تغذیه صحیح یکی از راهکارهای صحیح پیشگیری و مقابله با این بیماری هاست. تغذیه سبزیجات، میوه ها و ترکیبات طبیعی همانند عسل طبیعی در کنار کنترل آرامش روحی و روانی و دوری گزیدن از آلاینده های شیمیایی و فیزیکی به بهبود سلامت قلب و عروق شما کمک کند.

آنتی اکسیدان های موجود در عسل از منابع مختلفی تهیه می شوند و شامل ویتامین C ، مونوفنولیک ها ، فلاونوئیدها و پلی فنولیک ها هستند. مصرف منظم فلاونوئید با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی همراه است. در بیماری عروق کرونر قلب ، اثرات محافظتی فلاونوئیدها عمدتاً شامل ضدترومبوتیک ، ضد ایسمیک ، آنتی اکسیدان و وازورلاکسانت است و فلاونوئیدها با سه عمل عمده خطر بیماری عروق کرونر قلب را کاهش می دهند: (الف) بهبود عروق کرونر ، (ب) کاهش توانایی پلاکت در لخته شدن خون و (c) جلوگیری از اکسید شدن LDL ها (3). 

 3. آرامخبش و موثر در درمان بی خوابی 

عسل یک ترکیب آرامش و موثر در رفع خستگی است. گلوکز موجود در عسل برای فعالیت بسیاری از سلول های بدن از جمله سلول های عصبی ضروری است. این ماده به سرعت در خون جذب می شود، که باعث آرامش و کاهش اختلالات روانی می شود.  پلی فنل های عسل خام، التهاب عصبی ناشی از میکروگلیا (که از طریق نوروتوکسین های ایمنی زا یا آسیب ایسکمی ایجاد می شود) یا التهاب عصبی در هیپوکامپ را کاهش می دهد (4).

مصرف مناسب عسل در بدن سبب آزاد شدن سروتونین می شود سروتونین یکی از هورمون های مهم و موثر در آرامبخشی در دستگاه عصبی است که نقش های بسیاری در بدن دارد  سروتونین ضمن فراهم کردن زمینه خواب آرام، برای معده نیز سبب آرامش معده و بهبود فعالیت آن می شود.

4. کنترل کم خونی 

کم خونی یا آنمی دلایل متعددی دارد. عسل منبع آهن، مس و منگنز است. وقتی که ترکیب این عناصر کافی باشد سنتز هموگلوبین افزایش می یابد. البته در زمان بروز کم خونی، افت انرژی نیز رخ می دهد، عسل با تامین انرژی به این نقیصه نیز کمک می کند. طبق پژوهش های انجام شده و معتبر(5) عسل باعث افزایش عوامل آنتی اکسیدانی ، شاخصهای خون و آهن سرم و عناصر کمیاب و کاهش ایمونوگلوبولین E ، آنزیمهای کبدی و عضلانی و قند خون ناشتا در افراد سالم می شود.

 5.ضد سرطان و موثر در درمان کانسر

عسل طبیعی یکی از بهترین منابع غذایی است که حاوی بیش از 200 ترکیب بیوشیمیایی فعال مشتق از گیاهان از قبیل: مواد قندی، آنزیم ها، ویتامین های گروه B، املاح، ترکیبات فنولیک، ترکیبات آلی فرار و پیگمان ها می باشد که ویژگی های ضدسرطان آن در سال های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است. مطالعات زیادی بر روی رده های سلولی، تاثیر مواد فنولیک عسل ، کافئیک اسید پنتیل استر همچنین پلی فنل ها و ویتامین های موجود در عسل به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی به جلوگیری از فرآیند سرطانی شدن سلولها کمک می کند. عسل همچنین سبب بیان VEGF فاکتور رشد عروقی و  بیان ماتریکس متالوپروتئیناز ها  موثر در سرطان ها را کاهش می دهد. به نظر می رسد، مصرف عسل طبیعی به دلیل داشتن ترکیبات گوناگون ضد سرطان، نقش مهمی در پیشگیری و درمان سرطان ایفا نماید(6). 

 6التیام زخم های حلق و ریه 

عسل دارای خواص ضد اکسیدانی ، ضد باکتریایی و ضد التهابی است. این ماده می تواند به عنوان درمانگر زخم برای بهبود سریع و بهبودیافته استفاده شود. این اثرات به دلیل عملکرد ضد باکتریایی عسل ،  اثرات ثانویه، اسیدیته بالا ، اثر اسمزی ، محتوای آنتی اکسیدان و محتوای پراکسید هیدروژن است. استفاده از عسل منجر به بهبود ترمیم زخم در موارد حاد ، تسکین درد در بیماران سوختگی و کاهش پاسخ التهابی در چنین بیمارانی می شود. با این وجود ثابت شده است که در زخم های مزمن پا بی اثر است. به طور کلی ، مطالعاتی به نفع استفاده از عسل در دارو انجام شده است. عسل در مقایسه با درمان های مرسوم برای زخم های حاد و سوختگی های ضخامت جزئی سطحی ، تقریباً برابر یا کمی برتر است (7). 

7کمک به هضم غذا و تقویت روده

غذاها دیگر فقط از نظر طعم و مزه و نیازهای فوری تغذیه ای آنها ، بلکه از نظر توانایی تأمین فواید خاص سلامتی ، مورد توجه مصرف کنندگان نیستند. غذاهای کاربردی به یک بخش مهم غذایی تبدیل می شوند که از طریق ترکیبات عملکردی موجود در این محصولات باعث ایجاد مزایای سلامتی می شوند. غذاهای کاربردی با هدف بهبود تعادل و فعالیت محیط روده در حال حاضر بزرگترین بخش از بازار مواد غذایی عملکردی را فراهم می کنند [ 8 ، 9 ].

عسل زنبور عسل یک ماده غذایی کاربردی است که دارای ترکیب منحصر به فرد، خواص ضد میکروبی و اثر بیفیدوژنیک است. جایگزینی قندها با عسل در غذای فرآوری شده می تواند از اثرات مضر و ژنوتوکسیک مایکوتوکسین ها جلوگیری کرده و میکرو فلور روده را بهبود بخشد (10).

8. ضد پیری  و تقویت حافظه

پلی فنول ها، آنتی اکسیدان ها و سروتونین در عسل طبیعی، باعث تقویت حافظه در سطح سلولی مولکولی و ایجاد آرامش در بدن می شوند. پژوهش های فراوان حاکی از تغییر مدارهای عصبی خاص زمینه ساز بهبود حافظه و اثرات نورو فارماکولوژی عسل است. سروتونین با ایجاد آرامش در بهبود حافظه موثر است. البته بررسی اثرات بیوشیمیایی عسل در اختلال عملکرد میتوکندری، آپوپتوز، نکروز، مسمومیت با تحریک و التهاب عصبی و فعالیتهای ضد اضطراب، ضد درد، ضد تشنج و ضد افسردگی به پژوهش های بیشتری نیازمند است (11).

9. مناسب برای گرفتگی صدا و سرفه

عسل یک داروی افتخاری برای گلو درد است. طبق یک مطالعه معتبر، عسل این دارو همچنین می تواند سرفه را به طور موثرتری نسبت به داروهای OTC که حاوی دکسترومتورفان، داروی مهار کننده سرفه است ، تسکین دهد (12). شما می توانید با مخلوط کردن 2 قاشق چای خوری عسل با چای گیاهی یا آب گرم و لیمو ، درمان خود را در خانه شروع کنید. عسل تسکین دهنده است، در حالی که آب لیمو می تواند به احتقان کمک کند. همچنین می توانید عسل را به راحتی با قاشق بخورید یا آن را روی نان برای میان وعده میل کنید. 

 10. کمک به درمان سینوزیت 

عفونت سینوسی علائمی مشابه سرماخوردگی دارد. تفاوت بزرگ بین این دو مدت زمان طولانی بودن علائم است. علائم سینوزیت معمولاً بیش از 10 روز طول نمی کشد. سینوزیت مزمن می تواند 12 هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد. نوشیدن آب فراون و خوردن غذاهای دارای آنتی بیوتیک طبیعی مثل سیر،زنجبیل یا عسل در این بین موثر است. نوشیدن چای زنجبیل با عسل در این بین بسیار موثر است (13).

11. بهبود مشکلات چشمی 

عسل دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است ، که می تواند آن را به یک درمان خانگی موثر برای عفونت چشم تبدیل کند. یک بررسی 2016 در مطالعات نشان داد که عسل درمانی موثر برای برخی بیماری های چشم است (14). خواص ضد التهابی و ضد میکروبی عسل ، همراه با توانایی های تسکین دهنده آن ، آن را به یک روش درمانی شگفت آور برای چند بیماری چشم تبدیل می کند. عسل خام نباید مستقیماً در چشم شما قرار گیرد.البته با فرایندی می توان قطره چشمی را با عسل استریل تهیه کرد (15). ولی خوردن آن نیز این اثرات خوب را دارد.

  سایر خواص عسل گون:

 • بهبود درد مفاصل
 • بهبود مشکلات مغز استخوان
 • ضد تشنج و صرع
 • بهبود آلرژی

امیدواریم این هدیه الهی که شفا برای مردمان است برای شما نیز گوارا و دلچسب باشد.

برای خرید این عسل بر روی دکمه افزودن به سبد خرید کلیک یا لمس فرمائید.

Read moreShow less
Product Details

Data sheet

منطقه برداشت
Semnan Province
نحوه فرآوری
Raw
گواهی و مجوز
Health Certificate
نوع بسته‌بندی
Glass
Plastic
موارد استفاده
Cosmetic Uses
Food Consumption
مصارف درمانی
گل غالب
Astragalus
Medicinal properties
aphrodisiac
boosts immunity
helps digestion
improves skin health
improves sleep quality
treats stomach ulcers
Reviews
No comments
Shipping & Returns
12 other products in the same category:
Saffron Honey | Properties and Benefits | Buy Online Saffron Honey | Properties and Benefits | Buy Online
Love
ناموجودSold out
IRT0 (tax excl.)

Saffron honey is a special r natural rare honey made from the nectar and pollen of saffron flowers. Saffron is the most expensive spice in the world. And its honey is also extremely popular. A rare and special honey. This is due to the extraordinary nutritional and medicinal properties of saffron.

Honey bees use nectar and pollen to extract honey by beekeepers setting up hives in saffron fields.

See the product details page for more information.

Love
Camelthorn honey or alhagi honey gift of land Camelthorn honey or alhagi honey gift of land
Love
IRT350,000 (tax excl.)

Camelthorn honey is the honey obtained by bees flying over the flowers of the itchy plant. This honey is different from mangosteen honey, which is obtained from the sap of the stem.

 

Alhagi honey treats kidney and urinary tracts and removes kidney and bladder stones. Camel's thorn treats hemorrhoids and anal ulcers.

Love
Coriander honey Coriander honey
Love
IRT350,000 (tax excl.)

This pure Coriander honey is honey obtained from the coriander fields of Iran. Coriander is found in the basket of every cook who seeks health.

This honey with its amazing properties is a pure, natural, fresh and sugar-free honey and we recommend it to you.

Tonic, sedative, strengthening the immune system and ...

Reasonable price (save your money)

Has laboratory quality approval

Money back guarantee

See description for more information.

Love
Paliurus honey Special honey from the Siahtalo tree Paliurus honey Special honey from the Siahtalo tree
Love
ناموجودSold out
IRT300,000 (tax excl.)

Paliurus honey is obtained from the nectar of Paliurus  trees that have yellow flowers. Our hands do not reach this plant. The thorny flowers of this plant host bees. This basic flower is one of the best honeys in Iran. This honey is a delicious honey and has many fans. This honey is late and sets later.

 • Delicious honey
 • mild honey
 • Strengthening the digestive system (treatment of diarrhea and constipation)
 • Blood purification
Love
Citrus honey | Citrus aurantium honey | Spring honey Citrus honey | Citrus aurantium honey | Spring honey
Love
IRT350,000 (tax excl.)

Citrus honey is the result of bee activity on the fragrant spring flowers of Citrus aurantium, oranges and citrus blossoms.

This honey is a soft and delicious honey.

  Fragrant, relaxing, spring honey, a gift from Iran's spring gardens!

Love
linden honey | raw honey | pure honey linden honey | raw honey | pure honey
Love
IRT350,000 (tax excl.)

Namdar honey or linden honey is the delicious honey of the towering Nemdar trees. The linden tree with its high nectar and pollen is the precursor of honey, which bees process and give it extraordinary properties. This honey has many fans.

Really delicious and soft honey and...

Sucrose: below 3%

Humidity: 16-20%

Color: white, pale yellow and of course reddish in some cases

Sweetness: Medium

Love
Manna Honey Manna Honey
Love
IRT320,000 (tax excl.)

Manna honey cures kidneys and ducts and removes kidney and bladder stones. Camel thorns cure hemorrhoids and anal ulcers.

Love
Multi Floral Honey Multi Floral Honey
Love
IRT350,000 (tax excl.)

Multi-floral honey is produced with nectar and pollen of different flowers.

The variety of plant flora of Iran provides the opportunity to produce this delicious honey.

multi-floral natural honey, with antioxidant properties, tonic for your life and soul, effective in treating colds, sore throats and flu.

👨‍🔬 Doctors advice

Love
Thyme Honey Thyme Honey
Love
IRT185,000 (tax excl.)

Experience unparalleled taste and benefits with Hanihub Thyme Honey. This 100% natural and organic honey is rich in vitamins and minerals and has numerous health benefits.

Love
jungle Honey: A Gift from Nature for Your Health | Pure jungle Honey: A Gift from Nature for Your Health | Pure
Love
IRT350,000 (tax excl.)

Jungle Honey: Pure and Natural Wild Honey

Discover the goodness of Jungle First Honey, a pure and natural wild honey. Harvested from pristine jungles, our honey is free from additives and toxins. With its unique flavor and health benefits, Jungle First Honey is the perfect choice for nature lovers seeking a pure and delicious honey experience.

Love
Natural Lotus honey | sidr honey | cedar honey Natural Lotus honey | sidr honey | cedar honey
Love
ناموجودSold out
IRT0 (tax excl.)

Lotus honey or Cedar honey or sidr honey is one of the honey in the south of Iran. This honey has been ranked as one of the Iranian honey representatives in international festivals and international festivals. This honey is delicious, a physical tonic, and a sexual stimulant.

Love
Zarrin Honey Zarrin Honey
Love
IRT400,000 (tax excl.)

Zarrin honey, a soft, delicious and a super soothing honey, a gift from the beautiful nature of Iran, the flowers and trees of the Hyrkani forest! Feel free to buy this honey. This honey is one of the best honeys available in Honeyhub. In the production of this honey, we have not done any nutrition even in the autumn season.

Love

Menu

 • IRT270,000 (tax excl.)

  Royal Jelly, Nature's Miraculous Wonder

  • Rich in vitamins, minerals, and amino acids
  • Strengthens the immune system
  • Increases energy and vitality
  • Improves sleep quality
  • Promotes skin and hair health
  • Boosts youthfulness and sexual vitality
  • Suitable for men and women

  Click on "Add to Cart" to buy authentic and high-quality royal jelly.

  IRT380,000 (tax excl.)

  Honey-propolis is a unique product with a patent certificate

  13.pngAnticancer

  13.pngAnti-inflammatory

  13.pngEffective in the treatment of respiratory diseases

  13.pngHas a health license

  13.pngInnovation in formulation and packaging

 • Welcome to HoneyHub Encyclopedia! HoneyHub is up-to-date, modern and in line with the changes in the world of honey, beekeeping, provides you with a space to read the latest and most up-to-date scientific articles. We have preferred truth and correctness over marketing in all the contents of Hani Hub site. In Honey Hub you will have access to news, research articles, abstracts, article translations, honey therapy and the properties of different types of honey. If you have any suggestions or criticisms about the content provided by Honey Hub's authors, please feel free to contact us and be sure to pass it on to us. Our motto is modern and up-to-date safe and tranquil nature protection gift send fast learn more Welcome to HaneyHub Encyclopedia

   Our slogan
  • Modern and up-to-date
  • Safe and Peace
  • Preservation Nature gift
  • Fast shipping

  Learn more

  Panda theme

  Honey therapy is one of the fascinating branches of medicine. With the outbreak of Covid 19 disease, all attention was drawn to compounds that could strengthen the body in the face of this dangerous virus and strengthen the immune system. Honey is one of those compounds that was a miracle for those who got rid of this disease, which saved them from death and other post-coronary diseases. Different honeys have different healing properties. In this section, you can find the medicinal and therapeutic properties of different honeys based on scientific articles and experiences of doctors around the world. We recommend that you do not miss this content. Read more.

  Panda theme

  At HaneyHub, we are looking to present new and up-to-date articles on the world of honey. Inspired by nature, Hanipedia will be transparent, clean, and without commercial bias. Dear enthusiasts, researchers, and scholars can publish their articles on this site in their name. We are waiting for you. Read more

 • Panda theme

  Panda theme is a modern, clean and professional Prestashop theme, it comes with a lot of useful features. Panda theme is fully responsive, it looks stunning on all types of screens and devices.

  Panda theme

  Panda theme is a modern, clean and professional Prestashop theme, it comes with a lot of useful features. Panda theme is fully responsive, it looks stunning on all types of screens and devices.

QR code

Settings

Click for more products.
No products were found.
 • IRT270,000 (tax excl.)

  Royal Jelly, Nature's Miraculous Wonder

  • Rich in vitamins, minerals, and amino acids
  • Strengthens the immune system
  • Increases energy and vitality
  • Improves sleep quality
  • Promotes skin and hair health
  • Boosts youthfulness and sexual vitality
  • Suitable for men and women

  Click on "Add to Cart" to buy authentic and high-quality royal jelly.

  IRT380,000 (tax excl.)

  Honey-propolis is a unique product with a patent certificate

  13.pngAnticancer

  13.pngAnti-inflammatory

  13.pngEffective in the treatment of respiratory diseases

  13.pngHas a health license

  13.pngInnovation in formulation and packaging

 • Welcome to HoneyHub Encyclopedia! HoneyHub is up-to-date, modern and in line with the changes in the world of honey, beekeeping, provides you with a space to read the latest and most up-to-date scientific articles. We have preferred truth and correctness over marketing in all the contents of Hani Hub site. In Honey Hub you will have access to news, research articles, abstracts, article translations, honey therapy and the properties of different types of honey. If you have any suggestions or criticisms about the content provided by Honey Hub's authors, please feel free to contact us and be sure to pass it on to us. Our motto is modern and up-to-date safe and tranquil nature protection gift send fast learn more Welcome to HaneyHub Encyclopedia

   Our slogan
  • Modern and up-to-date
  • Safe and Peace
  • Preservation Nature gift
  • Fast shipping

  Learn more

  Panda theme

  Honey therapy is one of the fascinating branches of medicine. With the outbreak of Covid 19 disease, all attention was drawn to compounds that could strengthen the body in the face of this dangerous virus and strengthen the immune system. Honey is one of those compounds that was a miracle for those who got rid of this disease, which saved them from death and other post-coronary diseases. Different honeys have different healing properties. In this section, you can find the medicinal and therapeutic properties of different honeys based on scientific articles and experiences of doctors around the world. We recommend that you do not miss this content. Read more.

  Panda theme

  At HaneyHub, we are looking to present new and up-to-date articles on the world of honey. Inspired by nature, Hanipedia will be transparent, clean, and without commercial bias. Dear enthusiasts, researchers, and scholars can publish their articles on this site in their name. We are waiting for you. Read more

 • Panda theme

  Panda theme is a modern, clean and professional Prestashop theme, it comes with a lot of useful features. Panda theme is fully responsive, it looks stunning on all types of screens and devices.

  Panda theme

  Panda theme is a modern, clean and professional Prestashop theme, it comes with a lot of useful features. Panda theme is fully responsive, it looks stunning on all types of screens and devices.

Share

Create a free account to save loved items.

Sign in

Create a free account to use wishlists.

Sign in